Soğuk Depolama Nedir ?

Soğuk Depolama Nedir ?
25 Mar

Soğuk Depolama Nedir ?

Soğuk Depolama Nedir ve ne için kullanılır, endüstriyel işletmeciler tarafından merak ediliyor. Verimliliği artıran ve maliyetlerin düşmesini sağlayan soğuk hava deposu, işletmesini genişletmek isteyen kişilerin ilgisini çekmekte.

Soğuk Depolama nedir sorusunun cevabı insanlığın ilk dönemlerine kadar uzanabilir. İnsanlık her zaman gıdasını uzun süre saklayabilmenin yollarını aramıştır. Gıdaların bozulmadan tüm insanlara ulaştırılabilmesi, günümüz dünyasının en büyük gereksinimlerinden birisidir. Soğuk depolama sayesinde ürünler bozulmadan uzun süre saklanabilir.

Soğuk Depolama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Gıda ürünleri ve bazı endüstriyel ürünler bulundukları ortamın koşullarına bağlı olarak başkalaşım yaşarlar. Gıda ürünleri hasat edildikten sonra canlılık fonksiyonlarını kaybetmeye ve çürümeye başlarlar. Bu ürünlerin hasattan sonra soğuk depolama ile saklanması, ürünün metabolizması korur ve uzun süre taze kalmasını sağlar. Soğuk hava deposu adı verilen yalıtımlı ve iklimlendirme sistemlerine sahip odalarda saklanarak gıda ürünlerinin tüketiciye taze bir şekilde ulaştırılması sağlanır.

Soğuk depolama ile birçok farklı ürün saklanabilir. Meyve ve sebzeler, et ürünleri, süt ürünleri ve balık gibi farklı gıda ürünleri depolanabilir. Bu ürünler bulundukları ortamın sıcaklık ve nem dengesinden etkilenen ürünlerdir. Sıcaklık değişimi mikro organizmaların üremesini tetiklerken, ürünün nem kaybetmesi kalitesini düşürebilir ve ağırlık kaybına neden olabilir. Bu yüzden soğuk hava deposu içerisinde hem sıcaklık hem de nem seviyesi takip edilmelidir. Bunu sağlamak için endüstriyel soğutma cihazı ve nemlendirme sistemleri kullanılır.

Soğuk Hava Depolarının Özellikleri Nelerdir?

Soğuk hava deposu, içerisindeki hava koşullarının sürekli takip edildiği, dışarıyla hava alışverişi bulunmayacak şekilde izole edilmiş özel odalardır. Kullanılan yalıtımlı parçaları sayesinde dışarıdaki iklim koşullarından etkilenmez. İçerisindeki hava bütün yüzeylere ve deponun tamamına eşit bir şekilde ulaşması sağlanır. Soğuk hava odası, saklanacak ürüne göre 15 derece ile -40 derece arasında soğutma sağlayabilir. Bu sıcaklık değerlerine göre soğuk hava depoları sınıflandırılır;

 • Serin Depolama: 8-15 derece arası,
 • Soğuk Depolama: 2-8 derece arası,
 • Buzdolabı Depolama: -4 ile 2 derece arası,
 • Donuk Depolama: 0 ile -25 derece arası,
 • Şoklama: -25 ile -40 derece arası

Saklanacak ürüne göre soğuk oda ısı değerleri ayarlanır ve ürünlerin en ideal şartlarda saklanması sağlanır. Gıda ürünleri higroskopik ürünlerdir. Bulundukları ortam ile nem alışverişinde bulunurlar. Bu yüzden soğuk hava deposu içinde endüstriyel nemlendirme cihazı kullanılır.

Soğuk Depolama Kuralları

Soğuk depolama gıda ürünlerinin metabolizmasını kaybetmeden tazeliğini korumasını sağlar. Bu yüzden soğuk oda kurulumu ve kullanımı sırasında uyulması gereken kurallar vardır.

 • Soğuk hava deposu kurulmadan önce saklanacak ürün türü, stok miktarı ve giriş-çıkış yoğunluğu gibi etkenler hesaplanarak projelendirilir.
 • Soğuk depo kapıları kullanarak soğuk hava deposundan hava kaçağı minimuma indirilmelidir.
 • Soğuk oda içerisinde nem kontrolü sağlanarak ürünlerin ağırlık kaybetmesi, kararması, buruşması ve bozulması engellenmelidir. Saklanacak ürüne göre en ideal nem oranı ayarlanır.
 • Soğuk depo rafları kullanılarak oda içerisindeki malzemelerin iklim değerlerine etki etmesi önlenir.
 • Soğuk havanın deponun tüm yüzeyine eşit bir şekilde yayılması sağlanmalıdır. Bunun için endüstriyel soğutma cihazı kullanılır.
 • Ürünlerin hava akımını engellemeyecek şekilde dizilmesi ve depolanması gerekir.

Teknotek Soğutma olarak soğuk hava deposu çözümleri üretmekteyiz. Endüstriyel soğutma cihazı, nemlendirme sistemleri ve soğuk depo parçalarımız ile ihtiyacınıza en uygun soğuk hava deposu kurulumu ve projelendirmesi sağlıyoruz. Soğuk hava deposu fiyatları ve projelendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz.