Lojistik Nedir ?

Lojistik Nedir ?
25 Mar

Lojistik Nedir ?

Nakliye Nedir? Nakliye Ne Demek?

Nakliye: Lojistiğin içerisinde yer alan fiili fiziksel dağıtım (taşıma) işlemine nakliye denilir. İnsanoğlunun var oluşundan bu yana ihtiyaçlarını karşılamak için nakliyeyi bir araç olarak kullanmıştır. Geçmişten günümüze nakliye çeşitli evrelerden geçerek modern nakliyecilik sistemine geçmiştir. Bu evreler içerisinde tekerin icadı en büyük devrim niteliğindedir. Tekerleğin bulunması ve motorlu taşıtların yaygınlaşması ile birlikte nakliye daha iyi şartlarda ve daha hızlı şekilde yapılmaya başlandı. Tarihsel gelişimi olarak nakliyeyi incelediğimiz ilk önce karayolu ile başlamış daha sonra deniz, hava diye günümüze gelmiştir. Gün geçtikçe farklı taşıma teknikleri ve yöntemler teknolojiye uygun şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Nakliye Yöntemleri Nelerdir? Karayolu, Havayolu, Denizyolu, Demiryolu'dur.

Karayolu Nakliye

Karayolu nakliye nedir? Yükleme noktasından, varış noktasına yüklerin karayolu ile fiziksel taşıma işlerine karayolu nakliye denilir. Taşımacılık sektöründe özellikle Türkiye yurtiçi yük dağıtım operasyonlarında yaygın olarak kullanılan taşıma yöntemidir. Uluslararası olarak ta varış noktasına genelde kara nakliyesi yapılması gerekmektedir.

Taşıma işleri farkında olmasak ta hayatımızın her noktasında bulunur. Bir örnekle anlatmak istersek: “Eviniz için alışverişe çıktığınızda gıda, giyim v.s. alışverişlerinizi poşetler ile öncelikle market araçlarından; arabanıza fiziksel olarak hareket ettirirsiniz. Daha sonra arabanızdan evinize taşırsınız. Arabadan indikten sonra poşetleri alır eve geçersiniz. Bu faaliyetlerin tümünde kara nakliyesini kullanmaktasınız.”

Denizyolu Nakliye

Denizyolu nakliye nedir? Denizyolu: Yüklerinizin limandan, limana deniz aşırı taşımacılık ile bir noktadan, varış limanına gemilerle taşınma işine denizyolu nakliye denilir. Taşımacılık yöntemleri arasında en uygun maliyetli nakliye yöntemidir. Özellikle teknolojinin gelişimi ile gemilerin hızları da son zamanlarda artmış bulunmaktadır. Transit sürelerin kısalması denizyolu taşımalarının taleplerinin son yıllarda artmasına neden olmuştur.

Havayolu Nakliye

Havayolu Nakliye nedir? Havayolu: Ürünlerinizin havalimanları arasında uçak aracığıyla havadan sevk edilme işlemine havayolu nakliye denilir. En pahalı ve hızlı taşıma yöntemidir.

Demiryolu Nakliye

Demiryolu nakliye nedir? Demiryolu: Ürünlerin tren istasyonlarından raylı sistemlerle yurtiçi ve yurtdışı taşıma yöntemine demiryolu taşımacılık denilir. Denizyolu taşımalarından sonra en uygun 2. taşıma yöntemidir. Transit süre olarak karadan daha geç ulaşıma sahiptir.

Nakliye yöntemleri fiziksel dağıtımın en büyük parçası ve aynı zaman lojistik sektörünün en önemli noktasında bulunur. Ürünlerin belli bir planda doğru şekilde sevk edilme işlemini sağlamaktadır.